W sobotę 17 sierpnia 2013 u stóp Latarni Morskiej w Gdańsku Nowym Porcie, zorganizowany został Festyn z okazji Światowego Dnia Latarni Morskich. Organizatorami tego wydarzenia byli Towarzystwo Przyjaciół Latarni Morskiej w Gdańsku Nowym Porcie, Stowarzyszenie Dobrych Wiadomości oraz Galeria Sztuki i Rękodzieła Nowy Port.

Festyn rozpoczął się o godz. 11:30 - opowieścią Gdańskiego Latarnika pana Stefana Jacka Michalaka.

Największą atrakcją był występ zespołu muzycznego Galicyjskie Kolory ze Lwowa, który już od godziny 12:30 przedstawiał swe najpiękniejsze utwory włącznie z wykonanym zarówno w języku polskim jak i ukraińskim utworem "Sto lat" na cześć pana Jacka Michalaka obchodzącego w tym dniu swoje imieniny.

Mogliśmy również zaobserwować w działaniu słynną Kulę Czasu (opadała ona o godz. 12:00, 14:00, 16:00 i 18:00)

Dodatkowymi atrakcjami Festynu były:
- przygotowany dla najmłodszych specjalny kącik rysunkowy oraz różne konkursy.
- ekspozycja książek o latarniach i latarnictwie przygotowana przez Filię Gdańską Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
- wystawy obrazów, rycin, zdjęć oraz książek marynistycznych takich autorów jak Barbara Wojtanowska, Agata Gajewska, Adam Budziarek, Piotr Radziun, Wojciech Wieczorek, Marta Polak, Gabriel Oleszek, Andrzej Soysal, Karol Kłos.
wystawa fotografii Bogumiły Piazza-Składanowskiej i Stanisława Składanowskiego "Latarnie morskie polskiego wybrzeża".
- Kiermasz Rzeczy Używanych i Niepotrzebnych - dla tych, którzy chcieliby coś sprzedać. Można było przynieść absolutnie wszystko, bo wszystko może się przydać! (Równolegle Kiermasz czynny był również przy Galerii Sztuki i Rękodzieła Nowy Port przy ul Oliwskiej 63).

O podniebienia podczas Festynu zadbała Restauracja Perła Bałtyku. Były również pierniki toruńskie ze sklepu firmowego mieszczącego się w Kamienicy Gotyk przy ul. Mariackiej w Gdańsku. 

Zainteresowanie Festynem było bardzo duże i wszyscy obecni świetnie się bawili...